
Náučné hračky a rozvoj dieťaťa. Aký majú vplyv?
V súčasnosti moderní rodičia zvyknú dávať deťom do ruky tablet, ktorý ich zabaví, rozveselí a zaujme. A hoci tvrdia, že v ňom majú rôzne programy na rozvoj tvorivosti a myslenia, nestačí im to. Deti stále potrebujú aj offline vnímavé hračky, ktoré podnietia rozvoj ich myslenia aj ich niečo naučia o skutočnom živote.
Náučné hračky pre deti
Hra nemusí byť len zábavou, môže byť aj zábavou, ktorá dieťa obohatí intelektuálne, hodnotovo ale súčasne podporí rozvoj jeho zručností. Presne do tejto kategórie patria aj náučné hračky pre deti od 3 rokov, kam napríklad patrí aj Piadi box. Zoberie deti na výlet do sveta Piadi mužíkov, a podľa mapy Piadi sveta si vytvoria svoje vlastné a pozor, živé kráľovstvo. Ide o náučné hračky pre deti, ktoré v sebe kombinujú viac aspektov. Deti sa zabavia, vytvoria s rodičmi niečo pekné, zároveň podporia rozvoj osobnosti dieťaťa a výsledkom je aj zvýšený záujem o recykláciu. Recyklácia pre deti býva neznámym pojmom, ktoré si však hravou formou môžu osvojiť.
Hračky, ktoré skutočne zabavia
Pri sledovaní elektronických hračiek sa dieťa síce môže rozvíjať, no často sa nerozvíja komplexne. Naopak klasické náučné hračky rozvíjajú dieťa ako osobnosť. To znamená, že hry sú určené aj na rozvoj emocionálnej inteligencie dieťaťa. Vytvára sa priestor, aby vnímali svet okolo seba priamo. Nielen zrakom, ale napríklad aj dotykom. Dieťa tak dostáva úplne iný pohľad na život. Ak sa môže pri hračke stretnúť s riešením skutočných výziev ako je napríklad starostlivosť, systematickosť, pozornosť, to všetko sú aspekty, ktoré mu nikdy digitálne hračky nedajú. Pestuje tak svoje zručnosti a učí sa vnímať svet tak, aký skutočne je. Hoci v malom priestore svojej detskej izby.
Tréning pozornosti
Náučné hračky to nie je len škola hrou. Ich výhodou je, že dokážu zaujať dieťa a musí pri nich vykonávať aj fyzickú aktivitu. Aj keď nie ťažkú, rozvíja to aj ich pohybový aparát. Navyše ak sa dieťa hýbe a nepozerá len staticky na monitor, alebo mobil, či tablet, aktivujú sa aj iné časti mozgu, čo napomáha rozvoju neurónovej siete. Preto sú tak vo vývoji dieťaťa nezastupiteľné.
Ako deti naučíte správne recyklovať?
Jedna zo zaujímavých hračiek, ktorá prináša úplne inovatívny koncept v rozvoji dieťaťa je Piadi box. Kombinuje v sebe rozprávkové postavičky s ekologickým aspektom a starostlivosťou. Vytvoria rozprávkový svet priamo u vás na parapete. Deti sa naučia žiť s rozprávkovými bytosťami v ich izbičke, pričom vidia, ako svet funguje. Ako v svete Piadimužíkov rastú bylinky, ako je potrebné starať sa o prírodu a prečo ju chrániť. Zároveň ukazuje hravou formou deťom, čo pre prírodu znamená ekologické správanie a recyklácia. Už od malička sa im preto prostredníctvom hry bude vštepovať záujem o prírodu a svet okolo seba. A to je ako pre nich, aj pre planétu veľmi dôležitý faktor.
Pridaj komentár